Vuoden 2014 tapahtumat

Anttosen Sarille uudenvuoden juoksun voitto Seinäjoella: 31.12.2014 – Seinäjoella juostiin uudenvuoden juoksu jossa Sari Anttonen oli nopein naisten 8,2km:n matkalla ajalla 32,07,8

Saarijärvellä oli myös Urhon juoksijoita mukana: Uudenvuoden juoksussa
– Jossa Timo Maukonen sijoitttui miesten 8km:llä neljänneksi yli minuutin paremmalla ajalla kuin vuonna 2013.. Nyt matka taittui ajassa 32,02.
Markku Karhu kiersi hölkkäsarjassa 4 km..aikaan 19,24 (7.)

Urhon kauden päättäjäiset pidettiin Hotelli-Keiteleessä
tässä hieman kuva satoa taphtumasta


Piano Saija Seppä, huilu Milla Seppä ja laulu Sanni Möller


palkittavia oli niin paljon etteivät mahtuneet yhteen kuvaan.



 


 

Yleisurheilukauden päättäjäiset: La.20.12.2014 Hotelli-Keitele
klo 15.00 ja pääseuran palkitsemistilaisuus La.20.12. klo 18.
-yu-palkittavat (löytyvät täältä)… Kesäurheilukoulu ahkeruudesta palkittavat löytyvät (täältä)

 



Jenna ja Pirkko tekivät omat ennätyksensä
Pajulahden  hallikisoissa su.23.11:

Jenna  Lahti työnsi T-11 sarjassa kuulaa tasan 6m. ja oma ennätysparani  60cm.  150m tattui Jennalta ajassa 25,66 (oma ennätys kesältä 25,38) ja 600m:llä Jenna sai ajakseen 2.22.56 (ennätys on 2.20,02). Eli molemmilla matkoilla kelpoajat aivan oman ennätyksen pintaan:

– Pirkko Järvikylä puolestaa teki omat ennätyksensä 150m:llä aika
Pajulahdessa 25,77, samoin oma ennätys tuli 600m:ltä 2,25,60.
kun kesällä matka taittui ajassa 2,37,70.  Korkeutta ”Pike ” hyppäsi tasan 100cm, ( oe on 105).. ja kuulassa tuli 3cm parannus ennätykseen tuloksella 455.


Laitisen Mari (20v.) kävi puolestaan juoksemassa Tampereella 1/2-maratonin (21.9.) ja juoksi hienon ajan 1.47.22  ja lähelle omaa ennätystään 1,44,46 joka on vuodelta 2012.  Hienoa Mari….



Anttosen Sari (23v.) on  hyvässä juoksukunnossa:
– Reilu oma ennätysparannus Seinäjoella juostulla Viisarinkääntöhölkän 6km:lla: (26.10)..

– Sari voitti matkan ajalla 22,56..kun tähän asti Sarille jo perinteiseksi tulleessa kisassa hän on taittanut matkan ajassa 23,34 vuonna 2012. Joka on kilometrivauhtina jo alle 3.50/km… ja kertoo sen että myös juoksu kulkee…onhan Sari päälajissaan suunnistuksessa ollut tällä kaudella jo vakiokalustoa  naisten maajoukkueessa ja mukana suunnistuksen MM-kisoissakin:


Keski-Suomen piiri palkitsi Urholaisia..Peurunganpalkinto gaalassa 19.10.2014:

-Piirin parhaana N17 sarjan tyttönä palkittiin Saija Seppä
hienon SM-kisamenestyksen ja Suomi-Ruotsi maaottelu voiton ansiosta:

– Rauno Seppä palkittiin valmentajakisasta jossa hän sijoittui Keski-Suomen osalta sijalle 4.

– Rosa-Maria Hämäläinen ja Elina Nieminen palkittiin hienosta menestyksestä N14 SM-kisojen kävelystä:

– ja Siiri Möller palkittiin Keski-Suomen Peurunka Sisulisä cup.in jaetusta ykkösijasta:


Urho nousi seuraluokittelussa vuodelle 2015 1.luokkaan ja oli Keski-Suomen seurojen 6-paras vuonna 2014.

– ja koko suomessa Urhon sijoitus oli  129. (viime vuonna seuran sijoitus oli koko suomessa 198. ja Keski-Suomessa olimme 10. ja 2.luokan seura: Seuraluokittelu pisteitä saimme kaudella 2014.. 55..joka on 29.75 pistettä enemmän kuin vuonna 2013.

– Seuran hieno menestys kauden 2014 SM-kisoissa sai aikaiseksi sen että seura-luokittelu nousi näinkin paljon:

– Saija Seppä neljä SM-mitalia: SM-maantie N17 pronssi, SM-maasto N17 hopea, SM-800m ja 1500m kulta:

– Rosa-Maria Hämäläinen SM-14 hopea 3000m kävely ja joukkuekulta, Elina Nieminen N14 pronssi  3000m kävely ja joukkuekulta… sekä Siiri Möller N15 2000m viides sija:

-Valtakunnalisessa SUL:n nuorisotoimintakisassa Urho sijoittui vuonna 2014  sijalle 125.. ja Keski-Suomen seuroista olimme sijalla 6. ( seuraluokittelu katso tilastot)


Tarmo Kinnunen ja Päivi Anttonen puolimaratonilla Pieksämäellä:

– Tarmo juoksi M-50 sarjassa puolikkaan aikaan 1.49,53.. viime vuonna sama matka taittui ajassa 1.50.37.
– Päivi Anttonen puolestaan juoksi elämänsä ensimmäisen puolikkaan… ja heti alle kahden tunnin…. Päivi kilpaili sarjassa N-50 ja loppuaika oli todella hieno 1.57,46.


FLYING-FINNS kisasarja päätökseen Kuortaneen                 maastofinaalissa:

– Siiri Möller Kuortaneen kisan pronssille…

– Kestävyysjuoksun Flying-Finns kisasarja 2014 saatiin päätökseen Kuortaneella 21.9.  Urho sijoittui kokonaiskilpailussa 343 seuran joukossa hienosti sijalle 16. (Kisasarjassa on viisi eri osatapahtumaa: Hallitonnit, SM-maastot,Jämsän kest.karnevaalit,kotiratakisa, ja Kuortaneen maastofinaali:

– Flying-Finns sarjan henkilökohtaisessa sarjassa Siiri Möller T-15 ja Saija Seppä N17 olivat kolmansia… Milla Seppä T14 oli viides… ja Sanni Möller T12 sarjassa 6.
(sijoitukset tarkemmin tulos-osiossa: Kuortaneen maastofinaali)

– Itse Kuortaneen maastofinaalissa Siiri Möller oli sijoitukseltaan paras Urhon tytöistä sijoittuessaan T-15 sarjan 3,3km:llä kolmanneksi:

-Milla Seppä oli T-14 sarjan 3,3km:llä viides… ja Rosa-Maria Hämäläinen T14 9.ja Elina Nieminen 10…

– Urhon tytöt voittivat joukkuekisan..tosin muita T14 sarjaan osallistuvat seurat eivät saaneet joukkuetta kasaan:

– Sanni Möller oli T12 1,7km:llä sijalla..15.


T15 sarjalaiset palkinnoilla: Siiri Möller keskellä ja oli kisan kolmas:


ja tässä T14 3,3km:n juoksijat palkinnoilla: Milla Seppä viides vasemmalta.. ja Elina Nieminen ja Rosa Hämäläinen kuvan toisessa reunassa:


Jarmo ja Risto juoksivat Finlandia maratonilla  Jyväskylässä 13.9

– Jarmo Kuorinki juoksi 10km maantiejuoksun ajassa 37,21,0
ja oli kisan 15.
– Risto Laitinen juoksi puolestaan 1/2-maratonin M-50 sarjassa aikaan 2,04,17 ja oli omassa sarjassaan sijalla 41.


Rosa-Maria oli neljäs KLL:n Suomen mestaruuskilpailujen ekana
päivänä  Mikkelissä: .

– Mikkeli aloitettiin koululiikuntaliiton SM-kisat 13.9.
Urhon Rosa-Maria Hämäläinen oli neljäs B-tyttöjen 3000m kävelyssä ajalla 17,59,67.

– Elina Niemisen vaikeudet hengityksen kanssa jatkuivat ja hän joutui keskeyttämään kilpailun 2600m kävelyn jälkeen:

Siiri Möller oli toisena päivänä 2000m:llä 11) 7,17,3 ja Milla Seppä 13) 7.22,9


KLL:n Pihtiputaan kisoista Urhon urheilijoille mitaleita:

– KLL:n pohjoisen alueen koulujen välisissä yleisurheilukisoissa oli mukana joukko Urhon nuoria… jotka edustivat Suolahden Asemakadun koulua ja Konneveden koulua:

– Joakim Soininen voitti 6-lk poikien pituuden 432 ja Viljam Wacklin oli kolmas 410.

– Viljam heitti keihäässä oman ennätyksensä 34,55 ja oli toinen. Jaokin voitti myös 6-lk poikien 600m 1.56,42.

– Konneveden koulua edustanut Pirkko Järvikylä puolestaan voitti 3-lk tyttöjen pituuden 331, ja oli kolmas 60m:llä ennätyksellään 10,45.

-Oona Mönttinen juoksi hienosti 3-lk tyttöjen 600m:llä oman ennätyksensä 2,17,80.

– Jenna Lahti edusti myös Konneveden koulua ja juoksi 60m:llä ennätyksensä 10,24.
– Vili Seppä oli pronssilla 5-lk poikien 60m:llä  ennätyksellään 9,49

  

ja Pirkko Järvikylä pituuden voittajana.



Elinalle ja Rosa-Marialle maantiekävely mitalit                                Konnevedeltä:

– Su.7.9. käveltiin Konnevedellä mmantiekävelyn pm-mitaleista … Elina Nieminen  voitti N19 sarjan 5km ajalla 32,30 ja Rosa-Maria hopeaa 32,31.               


Kisat jatkuivat Leppävirralla…(7.9.)
.
– jälleen joukko hienoja tuloksia… ja omia ennätyksiä……

Joakim Soininen voitti P12 200m 28,78..ja pituuden 450.
Viljam Wacklin voitti P12 kiekon ennätyksellään 31,81

Benjamin Soininen voitti P11 kiekon 18,83..

-Pirkko Järvikylä puolestaan voitti T-8 sarjassa 600m 2,37,70, 1000m käv 7,41,62,korkeus 105,kiekko 10,23 ja pallonheion 16,03.

150m:llä Jenni Rosala (25,20),Jenna Lahti (25,38,) Pirkko Järvikylä (25,99) ,Sinna Korpinen 27,16 juoksivat ennätyksensä:)

– Riina Honkonen heitti ennätyksensä T11 kiekossa 17,79 ja sai pronssia.. Jenna Lahti heitti ennätyksensä kiekossa 13,78 ja Jenna hyppäsi pituudessa ennätyksensä 322.

– Jenni Rosala oli pituudessa pronssilla tuloksella 355.
– Sinna Korpinen heitti kiekossa ennätyksensä 12,10 (4)

Viljam Wacklin kiekko tulos 31,81 on Urhon ennätys P-12 sarjassa:
– Pirkko Järvikylän korkeus tulos (105) sivuaa T-8 sarjan ennätystä jonka jakavat Hannele Rintala (-1970 ja Aino Pulkinen 2006)…
.


kisamaskottikin ”bongasi” Urhontytöt ja jonkun muunkin… (kuva Kirsi Järvikylä)


Muutama hyvä tulos Leppävirralta…

      _ Leppävirralla kisailtiin TUL:n Järvi-Suomen mestaruuksista ja Urhon nuorille tuli 9-mitalia…

– T-8 sarjassa Ninni Korpinen voitti kaksi kultaa ja teki molemmissa lajeissa omat ennätykset: 40m 7,77 ja pituus 286.
-Jenna Lahti juoksi puolestaan hienosti 600m ja oma ennätys parani yli viisi sekuntia… hopeaa tuli ajalla 2.20,02. ja kuulassa ennätyksellään 540 pronssia.

– Viljam Wacklin puolestaan sai hopeaa keihäässä 32,51 ja pronssia kuulassa7,94.

– Leo-Matti Heinänen oli toinen kuulassa 6,97 ja tiukan vastuksen hänelle antoi Paavo Puro ja oli kolmas tuloksella 6.90.
-Leo-Matti hyppäsi pituutta 335 ja hopeaa ja Paavo heitti keihästä P-10 sarjassa 20,15 (4)
– Sinna Korpinen oli toinen keihäässä tuloksella 11.10 ja Jenni Rosala (3) 6.32  Jenni juoksi 60m aikaan 10,37 ja oli(5).


Ninni korkeimmalla korokkeella T-8 sarjassa:


siitä lähti Viljam Wacklin keihäs…


ja P-9 pojat palkinnoilla… ”Lepu” vasemmalla ja Paavo juuri käteltävänä.


         Nordeapankin juniorikisat keräsivät tasan 100-
lasta kisailemaan Suolahden kentälle…

Hieno sää siivitti nuoria myös hyviin tuloksiin… näissä Suolahden kentän vuoden viimeisissä yu-kisoissa:
T-10 sarjassa Jenni Rosala hyppäsi pituutta  364..Siiri Feodoroff hyppäsi 336..
– T-8 sarjassa Pirkko Järvikylä juoksi 40m 6,91… ja T-9 Sarjassa  Vilma Honkonen 7,01 ja Noora Heiskanen 7,16. T-7 sarjassa Venla Honkonen juoksi 40m 7,56. T-6 sarjassa Elli Ranta pysäytti kellot ajassa 8,00.  P-10 sarjassa Aleks Norontaus juoksi 60m 9,70 ja P-9 sarjassa Aksu Kauppinen 40m 6.85 ja Leo-Matti Heinänen 6,88.. P-8 sarjassa Eemil Kinnunen 40m 6,99.


Nordeaoankin kisatapahtuma aloitettiin jytämusiikin tahdissa.. kun Hannele Kinnunen piti lapsille ja vanhemmille..nyky trendin mukaisesti alkuveryttelyn… joka sai hienon vastaanoton:



Saijalle komea voitto

Suomi-Ruotsi   maaottelussa:

– Saijan voittoaika oli myös hyvää tasoa

2,12,58. Toiseksi juossut Ruotsin

Sara Christiansson  käytti matkaan aikaa

2,16,26
.
Hienoa Saija eka maaottelu ja heti voitto,,,, onneksi

olkoon…hienosta suorituksesta:  


Kesän viimeinen Pingviinikesä käytiin 27.8… hieman oli vetiset paikat:

– mutta 77 urhoollista veti kisat läpi….vaikka kenttä muistutti enemmän uima-allasta kuin urheilukenttää:


Saija pääsee Suomi-Ruotsi

maaotteluun… juoksemaan 800m.

           HELSINKI 30.-31.8.2014 Ruotsi-ottelu

                    Suomen maajoukkue:

                             N17 800 m:

Emma Jalkanen Porvoon Urheilijat 2.13,42,
Saija Seppä Suolahden Urho 2.10,87.
– N-17 800M juostaan Su.31.8.


Saijalle myös Kultaa 1500m:ltä

Rutiini juoksulla tuli toinen Suomen mestaruus
N16 1500m:ltä..ajalla 4,48,57…

– Juoksusta ei tullut vauhtijuoksua ja lopun rutistuksella Saija varmisti toisen kultaisen mitalin 16-17 vuotiaden SM-kisassa Kotkassa: Joten Saijan tämän vuoden SM-mitalien määrä nousi neljään: Kun maantiejuoksusta tuli pronssia..maastoista hopeaa.. ja ratamatkoilta kaksi kultaa.

Urhon tyttöjen kokonaispanossa 14-15-ja 16-17 SM-kisoissa oli todella hyvä… 3-kultaista mitalia, yksi hopea ja yksi pronssi….Joukkue kulta kävelyssä -Rosa-Maria Hämäläinen/Elina Nieminen.. ja Rosan hopea ja Elinan pronssimitali.. Siiri  Möllerin viides sija 2000m:lta ja Tessa Toropainen keihäässä kahdeksas:
-Eli kaikki osallistuneet tytöt olivat  kahdeksan parhaan joukossa… jota ei ole tapahtunut seurahistoriassa ihan lähiaikoina:


Siiri Möller hienosti viides

2000m SM-kisassa

– Siiri Möller juoksi hienon 2000m kisan Raisiossa jatkuneissa 14-15v. SM-kisoissa ja sijoitus oli viides.

– Siirin aika oli 6,59,42.. ja pronssimitaliin olisi tarvittu aika 6,57,36..

– Kisa oli  pronssimitalin ja  8-sijan välillä
todella tiukkaa taistelua…sillä kyseisten
sijojen aikaero oli vain 4,7 sekuntia.

-Siirin ennätys on 6.58,00- Näin ollen hän jäi  omasta ennätyksestään vain1,4 sekuntia.


Saijalle SM-Kultaa N16 800m  Kotkassa:

– Saija Seppä jatkaa hienoja juoksujaan.. tänään (23.8) tuli Suomen mestaruus naisten 16v. 800m:llä..

-.Kisan luonteesta johtuen tulokset eivät olleet kovin korkeatasoiset, mutta SM-kisoissa kilpaillaankin mitaleista pääsääntöisesti ja tulokset tehdään muissa kisoissa:

– Saijan aika tänään oli 2,17,51, toiseksi kisassa juoksi Haminan Pontevan Janette Niemi 2,19,72..ja pronssin sai Hangon Emmy Airola 2,20,33.  ’
 Kisat jatkuvat Saijan osalta huomenna sunnuntaina N16 1500m:llä.

tässä 800m palkitut tytöt Saija keskellä… kultamitalin saaneena:
(kuvat Rauno Seppä)

ja mitalistit vasemalta: Janette Niemi, Saija Seppä ja EmmyAirola

Tessa Toropainen sijoittui T14 kuulassa sijalle 14. Raisiossa jatkuneissa 14-15v. Sm-kisoissa:  Tessan tulos oli 9,66.


 

Urhon tytöille Kulta,  Hopea, ja Pronssi
14-15v SM-kisojen ekana päivänä..
Urhon kävelijä tytöt toivat SM-kisojen ekana päivänä henkilökohtaiset mitalit 14-vuotiaiden 3000m:n kävelystä, kun Rosa-Maria Hämäläinen sai hopeaa ajalla 16,53,46 ja Elina Nieminen taisteli itsensä pronsille kuumeisena ajalla 17,15,74.

– Tytöt voittivat joukkue kisan Suomen mestaruuden yhteisajalla 34,09,20. (vertailun vuoksi esim: T15 sarjan joukkuekulta voitetettiin ajalla ( 36.57,21. )

Tessa Toropainen täydensi hienosti Urhon tyttöjen päivää sijoittumalla 19-tytön joukossa finaaliin ollen siinä (8.) tuloksella 34,76..

tytöt odottavat starttia…

tässä ollaan sitten palkintopallilla Rosa hopealla ja Elina pronsilla.

sitten ”läiskittiin ” ylävitosia.. Rekolan Raikkaan joukkueen kanssa:

Tessa Toropainen on kärsinyt selkäongelmista loppukesän, mutta taisteli
hienosti itsensä keihään loppukilpailuun:


Paavo Puro heitti ennätyksensä keihäässä Äänekosken aluekisassa (16.8) P-9 sarjassa, voittamalla kisan tuloksella 21,58.        

 


Norjan kisareissu onnellisesti takanapäin..

Bodøstä 38 mitalin tuliaiset Urhon nuorilla…

Urhon nuoret yleisurheilijat kävivät perinteisellä kisareissulla Norjan Bodøstä

16.-17.8. välisenä aikana:

Joakim Soininen palkittiin kisan parhaana nuorena  hyppääjänä kun hän hyppäsi pituutta P-12 sarjassa 464…. ja myös perinteisesti tästä kunniamaininnasta sai 250 Norjan kruunun…. muiston ja tuliaiset kotiin tuotavaksi.

Pituuden lisäksi Joakim voitti P-12 sarjan 60m omalla ennätyksellään 8,93 ja 600m omalla ennätyksellään 1,52,76..

Viljam Wacklin voitti puolestaan 12-poikien keihään 31,88,ja kiekonheiton 26,36. ja moukarin tuloksella 23,27.

P-11 sarjassa kilpaillut Benjamin Soininen oli ykkönen keihäässä 23,12,ja voitti kuulan 8,23 ja kiekonheiton 17.06..

Elina Nieminen voitti T14  100m 14,85, Rosa-Maria Hämäläinen voitti puolestaan pituuden 408, ja kiekonheiton 21,45

Jemina Hänninen voitti alle 10v. sarjassa 600m 2,31,80,ja kiekoheiton 10,66.

Leo-Matti Heinänen otti voitot samaisessa poikien sarjassa..kuulassa 6,47,keihäässä 16,34, kiekossa 15.89;

Hopeiset mitalit saatiin : Elina Nieminen T14 moukari 20,51, Elina Nieminen 200m 30,38, ja 600m 1,59,43, ja kiekossa hopeaa 17,25,Benjamin Soininen P11 pituus 350, Joakim Soininen P12 keihäs 29,43., Jenna Lahti T11 600m 2,25,24,ja kuula 526,sekä 60m 10,50. Rosa-Maria Hämäläinen T14 100m 15,21, Elina Nieminen T14 pituus 402.

Pronssia tuli seuraavasti: Viljam Wacklin P12 kuula 7,17, Viljam Wacklin P12 60m 9,21..    Jemina Hänninen T-10 60m 11,16, ja pituus 294. ja Rosa-Maria Hämäläinen 200m 30,71…ja 600m 1,59,47, Joakim Soininen kiekko 17,09. Viljam Wacklin P12 pituus 408, Elina Nieminen kuula 6,85.

Joakim Soininen palkittiin parhaana hyppääjänä… kun
Joakim leiskautti pituutta 464..P-12 sarjassa… ja palkinnoksi 250 Nkr… käteisenä….


Urhon ja Äänekosken kaupungin tuliaiset kisan järjestäjille…


tällä joukolla oltiin 2014 kisailemassa:


tässä Jenna Lahti ja Jemina Hänninen ekalla ulkomaan kilpailureisulla…


ja Jemina palkintojen jaossa….)


ja Jenna Lahti pääsi myös palkintokorokkeelle (109)

ja edelleen palkinnoilla T14 tytöt Rosa-Maria vasemmalla ja Elina Nieminen oikealla:

no nyt lähti pitkälle kattelevat Norjan pojat Viljamin heiton perään:


25 -pm mitalia Urhon nuorille Sisu-pm kisoista Saarijärveltä:

Suolahden Urho oli isolla joukolla mukana Keski-Suomen piirin
Sisulisä PM-kisoissa. Urholta kisaan ilmoittautui 25 lasta ja nuorta Saarijärvellä kisattuihin mittelöihin.

– Hienoa oli että Urhon uudet (8-10v.) tytöt lähtivät joukolla mukaan,
vaikka suurimmalle osalle kisa oli ensimmäinen ”isompi kisa” seuran järjestämien Pingviinikesäkisojen jälkeen. Varsinkin heille oli  hieno kokemus kisailla 320 muun nuoren mukana,

Kisa tuliaisina oli 24 mitalia, joista kultaisia yhdeksän ,hopeisia 9 ja pronssimitaleita kertyi kuusi. Tämän lisäksi tehtiin monia hyviä omia ennätyksiä. ja napsittiin pistesioja,  joita kertyi mitaleiden lisäksi 23 kappaletta: sijat 4. kymmenen kappaletta, 5. kymmenen kappaletta, ja 6-sijoja kolme.

Piirinmestareiksi kisailivat: Miika Leppänen P12 kuula 8,55 (oe), Siiri Möller T-15 800m 2,31,48, Elina Nieminen T14 3000m kävely 16,32,01 /tulos on Suomen kärkiaika 3000m kävelyssä tällä hetkellä. Joakim Soininen P-12 200m 28,97 (oe) Viljam Wacklin P-12 moukari 26.45 (oe), Vili Seppä P11 3-loikka 8,60 (oe), Siiri Möller t15 2000m 7,15,69, Tessa Toropainen T14 kuula 9,87, ja keihäs 37,96 ( oe)

Hopeiset mitalit saivat: Vili Seppä P11 60m aj 11,17 (oe) Milla Seppä T14 2000m 7,23,89 (oe), Paavo Puro P-9 mini-ottelu keihäs/kuula 539 pist. (oe)

Joakim Soininen P12 pituus 435, Viljam Wacklin kiekko 27,14, Benjamin Soininen kuula 7.73, Tuukka Vehkala kuula 6,51 (oe), Tessa Toropainen T14 kiekko 27,80 (oe) Rosa-Maria Hämäläinen 3000m kävely 16,27,06 (suomen tilaston 2.aika ja oe).

Pronssia saivat: Joakim Soininen P12 60m 9,01 (ae 9,00 oe), Viljam Wacklin P12 pituus 431(oe)

Vili Seppä P11 pituus 409 (0e), Tuukka Vehkala P-10 60m 10,20 ja pituus 329 ja pronssin sai vielä Pirkko Järvikylä T-9 sarjan mini-ottelusta pituus/keihäs pistein 284 ja jäin vain 4-pistettä kultamitalista ja vaivaisen pisteen hopeasta:

-likat ottivat hieman rennommin ennen kisaa,,,


Muutamia hyviä tuloksia Laukaan kisasta (6.8)

-Urhon nuoret kävivät kisailemassa Laukaan kunnanmest,kisassa ja tuliaisen oli
muutamia omia ennätyksiä:
p-9 sarjassa Aksu Kauppinen juoksi 40m 7,23 (2.) oma ennätys..
-Paavo Puro heitti keihäässä ennätyksensä (19,72 )(1).. Leo-Matti Heinänen oli (2.) 18.95. Paavo  pukkas kulaa i 7,32 (1.) ja ”Lepu” 6.86 (3.) Jenni Rosala juoksi ennätyksensä 60m:llä 10.32 (5.)

Pirkko Järvikylä kisaili T-9 sarjassa 40m (7.25)(4.) ja pituudessa tulos oli 323.(3.)


Sisis-Kurikka Timbe rkesäkisa käyntiin…6.8. Helle porotti Suolahden kentällä kun 75-lasta aloitti kesän viimeisen Pingviinikesäkisa sarjan: Sisis-Kuarikka kesäkisa:

-Kisassa on vielä kolme osakisaa jäljellä ja mukaan kerkiää vallan hyvin…Ke.13.8 kun seuraavan kerran kisaillaan klo 18 alkaen:-

-Kuuma sää ja ehkä koulun alkaminen torstai aamuna..varmaankin oli hieman
”verottanut ” osallistujia… mutta enemmän se oli verottanut toimitsijoita….kun
heitä sai katella”kivien ja kantojen alta”…

tässä sitä lähetään käsikädessä T-4 sarjan 40m:lle… kumpikohan tuossa tuli maallin  ensin…äiti vai lapsi…

näin komeasti leiskautti Viljam Wacklin P-12 pituuskisassa:


Viljam Wacklin ja Vesa Hänninen ennätyksiinsä…heittolajeissa:

-Vesa heitti M-50 sarjassa keihästä Kuhmoisissa (3.8.) 36,19 joka on miehen
omaennätys:

-Viljami puolestaan kisaili Pihtiputaalla 3.8. ja teki ennätyksensä P-12 kiekossa
(0,75kg) 29,69 joka on myös Urhon ennätys P12 sarjassa.
– Keihäässä tuli myös omaennätys 32,45.


Saijalla hieno juoksu Kalevankisojen

alkuerissä….. mutta… alkuerä juoksu ei aivan riittänyt finaalipaikkaan…-  Saija oli ensimmäisessä alkuerässä kolmas… ja samalla se tiesi että hän oli ensimmäinen joka jäi ulos sunnuntaina juostavasta naisten 800m finaalista:

– Eka erän voitti Jemina Backman 2,13,66 ja Karin Storbacka oli toinen 2,13,83.. ja Saijan aika 2,14,04.

-Toisessa alkuerästä pääsi vain erän ykkönen Zenita Eriksson 2,14.25 ja Aino
Paunonen 2,14,25..

-Mutta kolmannessa erässä sitten pidettiin sen verran kovaa vauhtia että siitä meni neljä ensimmäistä finaaliin: mm. Kaisa Tyni jonka Saija voitti viikko sitten
Joensuun Eliittikisassa:

-Saijan suoritus oli todella hieno, tyttö taisteli mm Karin Storbackan kanssa
tasavertaisesti aina maaliviivoille saakka… Karin on kuitenkin yksi maamme
parhaita naisten 800m juoksijoita ja maaotteluedustaja, joten ei kannata Saijan
allapäin kotia lähteä Kuopiosta, vaikkei finaalipaikkaa tullut ekalla yrittämällä
aikuisten Suomenmestaruuskisassa:


Suosikki kesäkisa päätökseen 30.7.

– Heinäkuun Pingviinikisa päätettiin 95-lapsen voimin…. keskiviikkona….
– 110-lasta palkinnoille..ja koko kesän kävijämäärä kohosi jo 232..osallistujaan:’

-Elokuun 6.8 alkaa sitten uusi kisasarja: Sisis-Kurikka Timber klo 18.. joten sitten otetaan loppukiri tämän kesän kisarupeamaan:

iloiset kisailijat joukkokuvassa:

T-4….

P-4…..


Hyviä tuloksia ja muutamia omia ennätyksiä Vattenfall-cupista
”Putaalta” 29.7.

 

– Vili Seppä juoksi P-11 pojissa 60m aidat hienosti ja voitti kisan ajalla 11.38.
– Benjamin Soininen voitti puolestaan P-11 kuulan tuloksella 7,44. (Vili Seppä      työnsi saman tuloksen 744.)

– Tuukka Vehkala laittoi ” Vehkaloiden veljesten” sarjan paremmuuden Tuukan eduksi, ajat Tuukka 26.36 ja Santtu 26,49.

-P-13 sarjan pituudessa Joakim Soininen hyppäsi +3,2 myötäisessä 431..(2) ja Viljam Wacklin +0,8 tuulessa ennätyksensä 428.(3) ja Santtu Vehkala +2,3 tuulessa 370.

– Viljam Wacklin oli P-13 kuulassa (3) melkein ennätys tuloksella 795.. (oe on 8,00)

-T-11 60m aidoissa Jenna Lahti juoksi ennätyksensä 14,61 (4). ja teki Kuulassa
ennätyksensä 514. ja juoksi vielä 150m 26,73.

-Pirkko Järvikylä puolestaan juoksi 150m 26,98 ja sivusi korkeudessa ennätystään 95 cm.

T15 sarjassa Elina Nieminen voitti 1000m kävelyn ajalla 5,04,75 ja Rosa-Maria
Hämäläinen oli toinen ennätyksellään 5,05,19.

-Elina puolestaan juoksi ennätyksensä 300m:llä aika 47,55 ja samoin Rosalle ennätys 48,30.

– Kilpailun ulkopuolella Saija Seppä kokeili nopeuttaan 300m:lla ja jäin vain 0,12
sek ennätyksestään ajalla 43,25 : Putaalla puhalteli loppusuoralla -2,5-3.0 m/s
vastatuuli: joka verotti kaikkien juoksujen aikoja


Urholle 4-sisumitalia helle viesteistä (26.7.)

-Urho ja Huima järjesti Äänekosken liikuntapuistossa Keski-Suomen piirin sisulisä-ikäisten viestikisat:

– Urhon saldo oli 4-mitalia: 1-kulta,2-hopeaa, ja yksi pronssi…ja kaksi  nelosijaa.. ja yksi viitossija.

-Urhon P-11 4x50m joukkue: Tuukka Vehkala,Benjamin Soininen,Santtu Vehkala,Vili Seppä ottivat mestaruuden ajalla 32,24.

Hopealle pääsivät P-9 4x400m joukkue: Kimi Vehkala,Leo-Matti Heinänen,Paavo Puro,Aksu Kauppinen ajalla 5.58,02.. ja samat pojat ottivat pronssia 4x50m:ltä 36,53.

-Hopealle juoksivat T-15 4x800m joukkue: Milla Seppä,Rosa-Maria Hämäläinen,Elina Nieminen ja Siiri Möller 10,45,91.

-4 sijalle ylsi T-9 4x400m: Ninni Korpinen,Vilma Honkonen ,Oona Mönttinen,Pirkko

Järvikylä ajalla 6,08,85. ja T-9 4x50m joukkue: Noora Heiskanen,Venla Honkonen,Vilma Honkonen,Pirkko Järvikylä oli sijalla 5. 36,03. T-11 joukkue: 4x50m joukkue oli 7.

(Jenni Rosala, Sinna Korpinen,Jemina Hänninen,Jenna Lahti.. ja samainen joukkue oli myös 7. 4x600m:llä


Helle… vei voiton Suosikkikisoissa....

– Hienoa että kesällä on lämmintä… mutta kyllä se vaan verottaa toisaalta…
urheiluharrastuksia…-kuitenkin 83 lasta mukana…+ 29c..kelissä:

 

jännä paikka tämä 40m:lle lähtö…. ja vielä tuo yksi tulee häiritsemään kameran
kanssa… taitaa tuo keskimmäinen nuorineiti miettiä….!


Hyviä tuloksia Leppävirralta: 21.7.2014

– Joakim Soininen teki ennätyksensä P-13 pituudessa 438..ja Viljam Waecklin 420. —Joakim juoksi 200m:llä ennätyksensä 29,74.

-Viljamin kiekko lensi tällä erää 27,39.

P-11 sarjassa Benjamin soininen teki jälleen oman ennätyksensä 8.31.

.-P-9 sarjassa Paavo Puro pukkasi kuulaa 7,79 ja Leo-Matti Heinänen (oe) 7,37..ja sijat 1-ja 2 tässä lajissa:

-Aksu Kauppinen vetäisi 150m:llä ennätyksensä 25,88 ja oli kisan kolmas:

T-11 sarjassa Jenna Lahti juoksi myös oman ennätyksensä 150m:llä 25,89 (3.) ja kuulassa oman ennätys 5.07.

– Sinna Korpinen ja Jemina Hänninen lähtivät kokeilemaan ”eka kertaa” isomman kisan tunnelmaa ja juoksivat heti ennätyksensä 150m:llä ja eka kertaa alle 30,0 sek.rajan:.– Sinna 27,96 ja Jemina 28,14. Kiekkoa tytöt heittivät: Jenna 12,01,, Jemina 10,72(oe) ja Sinna 10,67 (oe).

-T-9 sarjassa Pirkko Järvikylä teki ennätyksensä 150m:llä (26,34) ja pituudessa 338… ja samoin ekakertalainen Ninni Korpinen 150m 30,57 ja pituus 259


Saija parantaa yhä , nyt

1500m 4.34,77...
Siiri Möllerille hieno juoksu karnevaaleilla

– Jämsässä jatkettiin kestävyysjuoksukarnevaaleja ja Urhon kaksikko joka oli mukana… tekivät hienot juoksut…. Saija juoksi uusiksi ennätyslukemiksi 4,34,77.. .
– Tällä ajalla Saija oli naisten sarjassa sijalle 5. ja voitti samallae N-17 sarjan,sekä paransi juhannuksena juoksemaansa ennätystään 1,31 sekuntia:

– Siiri Möller juoksi todella hienon juoksun T-15-sarjan 2000m:llä…ja sijoittui komeasti toiseksi lähes ennätys ajallaan..6,59,36… ennätys jäi vain…1,6 sekunnin  päähän….

Siiri kakkospallilla… hienoa Siiri..


Valtra kesäkisa sai hienon päätöksen…130-lasta  ja nuorta tuli mukaan  kesäkuun  päätöskisaan: 25.6.

– Kaikkiaan Valtra kesäkisa keräsi kesäkuun aikana 195 osallistujaa… (87 tyttöä ja  108-poikaa)

 


Saijalle ”hirmuaika” 1500m:llä…Saarijärven juhannuskisoissa: 4,36,08.

Saija Seppä paransi kertaheitolla omaa ennätystään 1500m:llä…reilusti, kun hän sijoittui toiseksi naisten sarjassa..hienolla ajalla 4.36.08 ja alitti nyt 1500m:llä naisten A-luokan tulosrajan.. (joka on 4,42,00) tulos samalla myös urhon ennätys niin naisten/N22/N19 ja N17 sarjoissa. Viikko sittein YAG-kisassa Saija juoksi Urhon ennätykset 800m:llä samoissa ikäluokissa:

– Urhon 15-ja 14 tytöt hakivat vauhtia 800m:ltä jossa Siiri Möller oli nopein Urhon tytöistä 2,29,26, Milla Seppä juoksi 2,33,52, Rosa-Maria Hämäläinen 2,36,68.. ja vielä toipilaana oleva Elina Nieminen  2,53,18…

tässä Saija pääsi samaan kuvaan.. Kuopion Maria Murstorinteen… ja entisen 10 000m maailmaennätysmiehen David Bedfordin kanssa…

(Bedford juoksi aikanaan ME:n 27,30,80 vuonna 1973)


Kalle Hakkarainen saatettiin läheisten omaisten saattelemana viimeiselle ”   lenkilleen” Su.1.6. Suolahden hautuumaalla:

Elinalle ja Rosalle TUL-järvisuomen mestaruus mitalit kävelyssä

Elina Nieminen käveli hellekisassa Leppävirralla 24.5 kauden kotimaisen kärkiajan 3000m:llä voittaessaan Leppävirralla N17 sarjan ajalla 17.33.70… Rosa-Maria Hämäläinen oli toisena 17,44,90..

– Harri Kujanpäälle hopeaa M-50 sarjan 200m:ltä…


Siirille ja Millalle maastojuoksun piirinmestaruudet

Keuruulla pidettiin Keski-Suomen piirin sisulisä- pm maastojuoksut (24.5): Urhon Siiri Möller voitti T15sarjan mestaruuden ja Milla
Seppä voitti T14 sarjan mestaruuden

tässä siiri menossa kohti piirinmestaruutta (n:o 2 ) siiri ja Milla juoksivat


Urhon menestynein urheilija Kalle Hakkarainen nukkui pois 19.5.2014

Suolahden Urho sai kuulla tänään murheellisen viestin kun seuramme paras urheilija Kalle Hakkarainen nukkui ikiuneen 19.5.2014 pitkällisen sairauden murtamana:

Kalle oli -70-luvulla maamme johtavia maraton juoksijoita.. ja oli mukana

  1. EM-kisoissa Helsingissä vuonna 1971 edustamassa maatamme: Tämän lisäksiKalle edusti Suomea kahdessa maaottelussa: 1969 Norjassa ja 1970 Ruotsissa:

-Kalle sijoittui kisassa yhdeksänneksi… edellisenä vuonna 1970 Kalle voitti Maratonin Suomen mestaruuden… Tämän lisäksi Kalle sai yhden SM-hopea mitalin ja kaksi pronssimitalia:

-Parhaaksi ajaksi Kallelle jäi maratonilla aika 2.18,01. jonka hän juoksi
Karl-Markstadissa 1.5.1971: Muut Kallen ennätykset ovat: 3000m 8,26,6..5000m
14,33,6… 10 000m 29,58,4 ja maraton 2.18,01.

– Kalle toimi pitkään Suolahden Urhon johtokunnassa ja yleisurheilujaostossa..ja oli esimerkillinen urheilija ja ihminen.. kannusti ja seurasi Urhon nykyisten nuorten juoksijoiden menestymisiä.. ja oli hyvin perillä kuinka olivat pärjänneet
missäkin kisassa:

– Suolahden Urho ottaa osaa Kallen omaisten suruun ja toivoo voimia ja jaksamsista näin ison murheen keskellä:


Saija Sepälle Hopea mitali SM-maastoista

-Saija Seppä jatkoi kevään 2014 hienoja juoksujaan sijoittumalla maastojuoksun  SM-kisassa Lempäälässä hienosti toiseksi N17 sarjan 4km:llä. Saijan aika matkalla ol 14,39

– Voiton kisassa vei Lappeenrannan Alisa Vainio joka oli
aivan omaa luokkaansa kisassa ajalla 13,51.. Pronssi meniEurajoen Veikkojen Nelli Norlundille… 14,48.